מצפור הל"ה

מצפור הל"ה

“עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל”,יגאל אלון

סיפור מחלקת ההר:

 בתש”ח בזמן קרב ההגנה על גוש עציון הפורעים הערבים עשו מצור על גוש עציון ומנעו אספקה של אוכל, תחמושת וכל ציוד רלוונטי אחר אל עבר הקיבוצים בהרי יהודה. במהלך הקרבות היו מספר שיירות שניסו להגיע לגוש עציון ונפלו , אך אין ספק שסיפור מחלקת ההר- שיירת הל”ה נגעה בכולם.

שיירה של 40 לוחמי חי”ש והפלמ”ח היו מיועדים לצאת בדרכם ולהגן על גוש עציון אך בעת חלוקת הנשק התברר שנשלחו רק 38 כלי נשק. דני מס, מפקד היחידה, סירב לאשר לשני הלוחמים לצאת ללא כלי נשק למרות אכזבתם הגדולה. 38 לוחמים התקדמו לכיוון גוש עציון אך בדרכם לוחם אחד נקע את רגלו ודני מס פקד שהוא יחזור להר טוב בליווי של שני לוחמים. 35 לוחמים המשיכו את דרכם לכיוון גוש עציון אך בדרכם כל ל”ה הלוחמים נפלו בקרב.

בסמיכות לגבעת הקרב (מעבר הל”ה) תוכלו למצוא שני מצפורים לטובת המבקרים הרבים הפוקדים את האתר בדרכם לאתרי התיירות בגוש עציון.
בשני המצפורים תוכלו למצוא פרגולה עם צל ומקומות ישיבה. במצפור המזרחי תוכלו למצוא מסבירן המספר את סיפור הקרב ושילוט חוויתי הכולל הסבר על המקום עם ברקוד לצפייה בסרטון הממחיש את סיפור הקרב והדילמה המוסרית של שיירת הל”ה בעזרת הדרכת מורה דרך ושחקני תאטרון.

כתובת: מעבר הל"ה

איך מגיעים: שתי המצפורים נמצאים 30 מטר דרומית למעבר הל"ה ממולץ לחנות במצפור המערבי|

להגעה באמצעות waze- לחץ כאן

משרד תיירות גוש עציון: 02-9933863

שמרו אותנו בכיס

הורידו את חוברת ומפת התיירות

להורדת חוברת אתרים להורדת מפת תיירות

תישארו מעודכנים

הירשמו לקבל מידע על אירועים וחדשות

נא להזין כתובת אימייל תקינה