מערת דובק

מערת דובק

מערת דובק נמצאת במורדות הצפוניים של ואדי גן עדן המכונה גם ואדי סג’מה. המערה נקראת ע”ש דב וינשטוק ז”ל, דובק, אשר שיפץ וטיפח את המערה.

עם התיישבותו באלון שבות עסק דובק בסיירות שדות מטעם המועצה האזורית גוש עציון. במסגרת תפקידו יצר דובק קשרי ידידות עם ערביי הסביבה והבדואים במדבר יהודה. הוא דאג לרכישת אדמות בעבור המועצה בעזרת ידידיו הפלשתינאים וטיפל בפלישות לקרקעות המדינה. בנוסף היה דובק חבר צוות החילוץ האזורי. בי”ח בכסלו תשנ”ד, 2/12/1993, נרצח בנו, יצחק, והוא בן 19, יום לפני גיוסו לצה”ל, מירי מחבלים סמוך לרמאללה, כשהיה בדרכו למכינה הצבאית בעלי. במהלך השבעה הגיעו ידידיו הפלשתינאים והבדואים לנחמו  וגם הוא הגיע לנחמם על קרובי משפחתם וחבריהם  שנהרגו באירועי האינתיפאדה. לאחר מות בנו, שיפץ דובק, יחד עם חבריו של יצחק ז”ל, את מעיין עין סג’מה והעניק לו השם “עין יצחק”. דובק המשיך בעבודות שיקום וטיפוח הוואדי כולו ובמסגרת העבודות מצא את המערה. מאז מות בנו אסף סביבו דובק נערים ונערות, שיצאו ממסגרות ועבד איתם בעבודות שיקום אתרים בגוש עציון. יחד עם בני הנוער, שכונו “נערי דובק”, שיפץ את המערה: נבנה אח, הוכנס שולחן קק”ל והובאו ספות, כך שהמערה הפכה למקום חמים לנערי דובק והם היו נוהגים לשהות יחד במקום. דובק הפך להיות מחנך לא פורמאלי לילדי הגוש והם נהנו לעבוד איתו ולבלות זמן במחיצתו.

ביוזמתו של ערוץ 1 ובבימויה של אלה אלתרמן, הופק סרט: “דובק– פלסטינאי יהודי”, בו מסופר סיפור חייו, מות בנו  ועבודתו עם הנערים.

בשנת 2007 נפטר דובק כשהוא בן 60 ממחלת סרטן.

מיקום: ואדי עין סג'מה. בכיכר התנועה שבכניסה לקיבוץ כפר עציון. נפנה שמאלה. ניסע ישר עד לפניה למשואות יצחק הישנה (לכוון גוונא). ניסע בשביל הסלול וניפנה ימינה ליד השלט הגדול עם מפת האזור. ניתן להמשיך לנסוע או להחנות את הרכב ולהמשיך בהליכה רגלית. בסוף הירידה נמשיך ישר לכוון בריכת דובק ולאחר כמה עשרות מטרים ניפנה לכוון המערה בצד ימין

תיירות גוש עציון: 02-9933863

שמרו אותנו בכיס

הורידו את חוברת ומפת התיירות

להורדת חוברת אתרים להורדת מפת תיירות

תישארו מעודכנים

הירשמו לקבל מידע על אירועים וחדשות

נא להזין כתובת אימייל תקינה