דרך האבות

דרך האבות

נקודת התחלה: האלון הבודד

נקודת סיום: נווה דניאל

אורך המסלול: 2.5 קילומטרים

זמן המסלול: כשעתיים

עונה מומלצת: כל השנה

מספר מפת סימון שבילים: מפה מס' 9

צבע שביל: אדום

נקודות עצירה: צומת גוש עציון, כניסה לנווה דניאל

“דרך האבות” – על רגל אחת

נלך בדרך בה עברו אבותינו בדרכם על גב ההר  נצפה על מקום הקרב בין החשמונאים לבין היוונים ונתרשם מאבני המיל הרומיות – סימן לדרך מסודרת. לא נפספס כמובן את פרשת הגבורה שהיוותה את אחד מסמליה של מלחמת העצמאות, פרשת גוש עציון. המסלול עובר בנוף הררי מרהיב, כר לפרשיות היסטוריות מרתקות ולחיי עמל וחקלאות בימי קדם.

איך הולכים?

נקודת ההתחלה שלנו היא האלון הבודד, סמלו של גוש עציון.

מהאלון נמשיך צפונה בכביש, כ-200 מטר, עד שנראה דרך עפר הפונה ימינה אל “דרך האבות”.  בדרך זו, המסומנת בסימון שבילים אדום, נלך עד לסוף המסלול. בתחילה אנו צמודים לגדר היישוב אלון שבות, בכניסה לדרך העפר, 100 מטרים מצפונה לנו, ח’רבת זכריא הערבית, המשמרת את שמה של בית זכריה. נתקדם בשביל העפר מזרחה כ-400 מטרים עד שנגיע אל אבן המיל בצד הדרך. נמשיך כ-100 מטר, נפנה שמאלה אל מקווה הטהרה שאליו יורדות מדרגות אבן. את מקווה הטהרה נוכל לזהות בעזרת הסככה שבסמוך לו.

ניפרד מנוף העיר אפרת ממזרח וממראה גבעת חי”ש מדרום, ונמשיך צפונה. שני קילומטרים מפרידים בינינו לבין הישוב נווה דניאל. למרגלותינו מעמיק הנחל, וההולך מעליו נהנה מהמראה המשלב את צמחיית החורש הטבעי עם מטעים ששתל האדם.

ממערב לנו קיבוץ ראש צורים ומטעיו. באחד העיקולים נחלוף על פני שרידי כבשן סיד, ששימש להכנת סיד, ומעט אחר כך אנו מתחת ל”נתיב האבות”, שכונה מערבית של הישוב אלעזר.

מתחת לשביל יוצר מצוק הגיר הקשה נוף פראי, המשולבת בו צמחיית בתה ובייחוד סירה קוצנית. בעבר נעלמה צמחיית החורש הים תיכוני בשל עודף רעיית צאן וכריתה מרובה של עצים להסקה. כיום שב החורש ומפאר אט-אט את הקרקע.

נשוב מהעולם הקסום של נופי קדומים וחקלאות ההר אל המציאות המודרנית, ונתחבר לכביש העולה לנווה דניאל, ובו נרד ימינה ונגיע בחזרה לכביש 60.

אופציות נוספות לטיול:

אל שדה בעז – ניתן להמשיך עם השביל המסומן באדום, לחצות את היישוב נווה דניאל, וללכת אל עבר הרכס “נבי דניאל”, בו נראה קבר שייח’ שעצי אלון עתיקים מעידים על קדושתו. הדרך ממשיכה עוד צפונה אל היישוב “שדה בעז”, שלוחה צפונית של הישוב נווה דניאל, מדרך זו ניתן גם לסטות מזרחה,(ימינה) אל המעיין עין אל קסיס.

אל נחל הפירים ואמת הביאר – אחרי הביקור במקווה הטהרה אפשר לפנות בצומת השבילים ימינה-מזרחה כקילומטר וחצי, לעבור בסמוך ליישוב אלעזר ולהגיע לנחל הפירים בו נמצאת אמת המים הקדומה – אמת הביאר [ראה תיאור מסלול למקום].

נכתב ע”י מדריכי בית ספר שדה עציון.

 

איך מגיעים?

ניסע על כביש 60 ובצומת גוש עציון נפנה מערבה (לכיוון כפר עציון ואלון שבות). לאחר כ-2 ק”מ נפנה ימינה בעקבות השילוט לאלון שבות. בכיכר יש להמשיך ישר ולאחר נסיעה של כ-100 מ’ ניתן להחנות הרכב בשוליים שמשמאל לכביש או להמשיך במסלול עם הרכב.

 

תיירות גוש עציון: 02-9933863

מייל: [email protected]

שמרו אותנו בכיס

הורידו את חוברת ומפת התיירות

להורדת חוברת אתרים להורדת מפת תיירות

תישארו מעודכנים

הירשמו לקבל מידע על אירועים וחדשות

נא להזין כתובת אימייל תקינה