• עברית
  • English
תפריט
  • עברית
  • English

אירוע הנצחה ללוחמי קרב כ”ה בניסן

אנו מזמינים את הציבור הרחב להשתתף באירוע הנצחת חללי הקרבות במנזר הרוסי.
הטקס ייערך ביום שישי, כ”ה בניסן תשע”ז, 21.4.17

בתוכנית:
8:15:
צעדה מודרכת מהגבעה הצהובה (על יד הכניסה הישנה של אלון שבות) לעבר המנזר הרוסי (כ-1.5 ק”מ). בצעדה יצעדו זה לצד זה חיילי חטיבת עציון ונוער גוש עציון. הציבור מוזמן להצטרף- בהרשמה מראש: תיירות גוש עציון- 02-9933863.

10:00:
טקס זיכרון במנזר הרוסי בהנחיית בית ספר שדה כפר עציון ובהשתתפות ראש המועצה, נציג חטמ”ר עציון, שחקן ומקהלת סדנת שילוב. כניסה חופשית.

ביום כ”ה בניסן תש”ח – 4.5.1948 , בתגובה על תקיפת התחבורה הערבית, הותקף גוש-עציון על-ידי המוני ערבים בסיוע תותחים ומשוריינים, בשיתוף פעיל של הלגיון-הערבי וכוחות המנדט-הבריטי שעדיין פעלו בארץ. מטרתם הייתה לסלק את כוחותינו מהמשלטים החולשים על הכביש הראשי, ירושלים-חברון, ומשבשים את התנועה בו. הבריטים תכננו לפנות את ירושלים, ביום תום המנדט הבריטי על ארץ-ישראל, 14 במאי 1948, בכמה צירי תנועה, שאחד מהן, הדרומי, היה מירושלים לעבר חברון ומשם למצרים. לפיכך טענו כי הם מבקשים להבטיח תנועה חופשית בציר תנועה ראשי זה.

לאחר קרב נואש, עלה בידי התוקפים לכבוש את המנזר-הרוסי . עם ערב נתפס המנזר על-ידי כוחותינו ונמשכה תקיפת התחבורה הערבית, למרות שמצבו של גוש-עציון נתגלה כחמור ביותר.  מוש (משה זילברשמיט הי”ד) – מפקדו האחרון של גוש-עציון, היה מודע היטב לכך שתקיפת התחבורה הערבית, בהוראת הפיקוד-העליון, עלולה להביא את גוש-עציון למערכה שתהיה למעלה מכוחו. אבל לפי דעתו: “… זה צריך להיות קרב מצדה, תוך הכרה כי בעמידתנו עד הסוף אנו עוזרים להצלת ירושלים”.

וכך אמר בדברי הספד שלו לחללי ההתקפה בכ”ה בניסן תש”ח (4.5.1948)

“מה אנו ומה חיינו – העיקר הוא המפעל בו אנו חיים.  נכה באוייב בכל מקום שנשיגנו, נפריע לממש את זממו.  תשובתנו נחושה – נצח ירושלים”.
(מוש – מפקד גוש עציון, הי”ד)

 להרשמה: תיירות גוש עציון- 02-9933863
מפת האיזור
נווט באמצעות אפליקציית וויז