• עברית
  • English
תפריט
  • עברית
  • English

מצפור הל”ה

“עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל”,יגאל אלון

סיפור מחלקת ההר:

 בתש”ח בזמן קרב ההגנה על גוש עציון הפורעים הערבים עשו מצור על גוש עציון ומנעו אספקה של אוכל, תחמושת וכל ציוד רלוונטי אחר אל עבר הקיבוצים בהרי יהודה. במהלך הקרבות היו מספר שיירות שניסו להגיע לגוש עציון ונפלו , אך אין ספק שסיפור מחלקת ההר- שיירת הל”ה נגעה בכולם.

שיירה של 40 לוחמי חי”ש והפלמ”ח היו מיועדים לצאת בדרכם ולהגן על גוש עציון אך בעת חלוקת הנשק התברר שנשלחו רק 38 כלי נשק. דני מס, מפקד היחידה, סירב לאשר לשני הלוחמים לצאת ללא כלי נשק למרות אכזבתם הגדולה. 38 לוחמים התקדמו לכיוון גוש עציון אך בדרכם לוחם אחד נקע את רגלו ודני מס פקד שהוא יחזור להר טוב בליווי של שני לוחמים. 35 לוחמים המשיכו את דרכם לכיוון גוש עציון אך בדרכם כל ל”ה הלוחמים נפלו בקרב.

בסמיכות לגבעת הקרב (מעבר הל”ה) תוכלו למצוא שני מצפורים לטובת המבקרים הרבים הפוקדים את האתר בדרכם לאתרי התיירות בגוש עציון.
בשני המצפורים תוכלו למצוא פרגולה עם צל ומקומות ישיבה. במצפור המזרחי תוכלו למצוא מסבירן המספר את סיפור הקרב ושילוט חוויתי הכולל הסבר על המקום עם ברקוד לצפייה בסרטון הממחיש את סיפור הקרב והדילמה המוסרית של שיירת הל”ה בעזרת הדרכת מורה דרך ושחקני תאטרון.

 

מיקום: איך מגיעים: שתי המצפורים נמצאים 30 מטר דרומית למעבר הל"ה ממולץ לחנות במצפור המערבי| Located 30 meters south of the Lamed Heh Checkpoint. Recommended to park at the western lookout point.

מספר טלפון: 02-9933863